Bu Yazımızda Sizlere Yangın Kapısı Nedir? Hakkında Bilgi Vereceğiz

Bu Yazımızda Sizlere Yangın Kapısı Nedir? Hakkında Bilgi Vereceğiz

Binalarda veya dışarda başımıza neler geleceğini bilemeyiz. Kazalar, depremler, yangınlar, seller gibi daha birçok şey bir anda meydana gelmesi mümkündür. İşte bunlardan birisi olan yangın evde, iş yerinde, okulda veya diğer binalarda oluştuğunda büyük zararlara yol açmaktadır. Bu zararlar maddiyat dışında can kaybına da sebep olmaktadır. Binadan kaynaklı; doğalgaz, klima, ocak gibi veya insan kaynaklı dikkatsizliklerden yangınlar çıkabilmektedir. Hele bir de binaların üst katlarında meydana gelen yangınlar çok daha tehlikeli olmaktadır. Bu gibi durumlarda önceden önlem almak hayati önem taşımaktadır. Yangın kapısı bu önlemlerden birisidir.

Yangın Kapısının İşlevi

Çift veya tek olarak bulunan bu kapılar yangın esnasında insanları binalardan hızlı ve kısa sürede çıkarmak için kullanılmaktadır. Bir diğer işlevi ise büyümekte olan yangının başka yerlere sıçramasını engellemektir. Sadece alevler değil alevler kadar etkili olan dumanında sızmasını önlemek için vardır. Yangın esnasında yangının büyümesi engellenemiyor bile olsa en azından yavaşlatmakla görevlidir.

Yangın Kapısı Çeşitleri

Çeşitli malzemelerden yangın kapıları bulunmaktadır. Önemli olan malzemenin kalitesi ve dayanıklı olmasıdır. Cam, ahşap, çelik gibi malzemelerden yapılabilmektedir.

Yangın Kapısı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kapının alınacağı firmanın belgelerinin tam olması gerekir çünkü dayanıklı ve sağlam olmayan kapılar yangında hiçbir işe yaramamaktadır. Can güvenliği önemli olduğu için yangın kapılarının belirtilen standartlara uygun olarak üretilmesi gerekmektedir. Kapıların sertifikalarının olması lazımdır. Bu iş için firmaların bilgili kişilerle çalışması oldukça önemlidir.