Camlı Yangın Kapıları

Camlı Yangın Kapıları

Camlı yangın kapıları”, günümüzde modern mimaride en çok tercih edilen yangına dayanıklı kapılardır. Antik zamanlardan beri mimaride kullanılan cam, pürüzsüz ve sade tasarımıyla kullanıldığı alanlara ayrı bir güzellik katmaktadır. Mimarların özellikle binaların içinde doğal ışığın ortaya çıkarılmasını sağlamak için, ortama aydınlık ve şeffaflık hissi kazandırması için tercih ettiği cam, yangın kapılarının üretiminde de en çok tercih edilen malzemelerin başında gelmektedir.

“Camlı yangın kapıları”, yüksek ısıya dayanma ve dumanı sızdırmazlık kabiliyetine sahip kapılardır. “Camlı yangın kapıları”, çeşitli testlerden geçirilerek yangına dirençleri ölçülür. Bu ölçülendirme, 3 ayrı bölümde, yangına dayanıklılık süresini belirten rakamlarla ifade edilir. İlk bölümde, kapının yapısal bütünlüğünü yüksek ısıda ne kadar süre koruyabileceğini gösterilir. İkinci bölüm, kapının yangın çıkması durumunda alevlerin yayılmasını ne kadar süre engelleyebileceğini gösterir. Üçüncü bölümdeki sayı ise sırlanmış camlı yangın kapısının ısı transferini ne kadar süre önleyebileceğini gösterir. Örneğin 60/45/30 ölçüsü almış “camlı yangın kapıları”, yangın çıktığında 60 dakika hasar görmeden yangında sağlam kalabilir, 45 dakika boyunca alevlerin yayılmasını engelleyebilir ve 30 dakika boyunca alevleri geçirmezlik özelliğini koruyabilir.

“Camlı yangın kapıları” genellikle hastanelerde, lokantalarda ve eğlence yerlerinde, bina içinde aydınlık olması gereken ve şeffaflık gerektiren bölümlerde tercih edilen ürünlerdir. En fazla yangın merdiveni çıkışlarında kullanılan bu kapılar, 120 dakikaya kadar dayanıklılık sağlayabilen özellikte üretilebilmektedir. Satın almayı düşündüğünüz “camlı yangın kapıları” yangına dayanıklılık derecesini gösteren sertifikaya sahip olmalıdır. Yangın yönetmeliğine göre binalarda kullanılacak bu kapıların gerekli standartlara uyması ve sertifikalandırılmış olması gerekmektedir.

Camdan üretilen yangın kapıları, sırlanma işleminden geçirilerek yüksek ısıya dayanıklı hale getirilir. Yüksek sıcaklığa dayanıklı olmayan camlar yüksek ısıda patlama riski taşıdığı için yangın durumunda risk unsuru taşırlar. Bu yüzden cam malzemeden üretilmiş tüm yangından korunma ürünlerinin sırlanmış olması büyük önem arz etmektedir.  Cam malzemeden üretilen yangın kapılarının, genellikle çelik veya sağlam ahşap malzeme ile çerçevelenmesi tavsiye edilir. Bu çerçeveleme işlemi yangına direncin arttırılması gereken durumlarda gereklidir.  Cam malzemeden üretilen yangın kapıları, istenilen kalınlıkta ve ölçülerde üretilebilmektedir.