YANGIN KAPISI

YANGIN KAPISI

     Son zamanlar da maddi ve manevi zararları minimuma indirmek için alınan önlemlerden birisi de yangın kapısı olmaktadır. Özellikle kalabalık mekanlar da herhangi bir hatadan veya beklenmeyen bir dış etkenden dolayı yangın çıkabilmektedir. Böyle durumlarda özellikle can kayıplarının önüne geçebilmek veya kayıpları minimuma indirebilmek için yangın kapısı giderek daha önemli hale gelmektedir.

     Yangın kapısının öneminin her geçen gün daha çok anlaşılmasından dolayı, yangın kapılarına talep artmakta ve bu durum üretim yapan firmalarda artış sağlamaktadır. Hemen hemen her bütçeye ve ortama uygun yangın kapısı yaptırmak oldukça kolaylaşmıştır.

     Bilinçlenmenin her geçen gün artmasıyla, özellikle kamu alanlarında, okullarda ve hastane gibi kalabalık alanlarda çıkabilecek en ufak bir yangın dahi maddi hasarların yanında büyük can kayıplarına neden olabilmektedir. Bu nedenle de özellikle bu gibi kalabalık alanlar da yangın kapısı yaptırmak zorunlu hale getirilmiştir. Yangın merdivenlerinin yanı sıra ilk çıkış sağlama aracı olması nedeniyle yangın kapısı oldukça önemlidir. Tabi burada sadece görsel olarak yaptırılması değil, kullanılabilecek ve kaliteden ödün vermeyen firmalar ile çalışılacaktır.

     Birçok firma tarafından, yaptırılmak istenen mekana uygun ölçüler de ve kalitede yangın kapısı yapılabilmektedir. Yangın anında can kaybının önüne geçmek için saniyeler ile yarışılması bu alana verilen önemi daha da arttırmıştır. Ortama uygun bir yangın kapısı seçimi oldukça önemlidir. Şöyle ki müstakil bir ev de yaşayan birkaç nüfuslu aile için, tek kapılı yangın kapısı yeterli olabilirken; çok kalabalık insanların bulunduğu ortamlarda çift kapılı yangın kapısı tercih edilmelidir. Çünkü olası bir yangın veya herhangi bir tehlike anında bütün insanlar can havliyle aynı yangın kapısına yöneleceğinden izdiham yaşanabilir ve bu durum istenmeyen daha büyük sonuçlar doğurabilir.